Njemački mediji objavili su da bi nova vlada mogla značajno ograničiti takozvano pravilo za Zapadni Balkan, koje omogućuje radnicima iz nekoliko balkanskih zemalja dolazak u Njemačku.
Prema pisanju medija, ovo posebno pravilo omogućava ljudima iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije da dođu raditi u Njemačku bez problema, bez obzira na stručnu spremu ili kvalifikacije, uz uvjet da imaju ponudu za posao i odobrenje Savezne agencije za rad i zapošljavanje. Uvedeno je 2015. kako bi se smanjio broj često beznadnih zahtjeva za azil iz tih zemalja, omogućujući ljudima redovan pristup tržištu rada.
Ekonomski stručnjak Herbert Brücker s Instituta za istraživanje tržišta rada i zanimanja (IAB) smatra da ukidanje ovog pravila ne bi bila dobra ideja jer se radnici iz regije “vrlo dobro snalaze na tržištu rada”, postižući bolje rezultate od bilo koje druge imigrantske skupine, a i većine domaćih radnika. Oko 95 posto njih ostaje zaposleno tri do četiri godine nakon dolaska u Njemačku, rijetko koriste socijalnu pomoć, a razina kvalifikacija im je viša od očekivane, iako pravilo za Zapadni Balkan ne zahtijeva kvalifikacije.
Politički znanstvenik Holger Kolb iz Savjetodavnog vijeća za integraciju i migracije podržava smanjenje kvota za Zapadni Balkan jer smatra da pitanje porijekla ne bi trebalo biti važno u migracijama radne snage, te da bi se više trebalo razgovarati o sposobnostima ljudi.