Uoči 8. travnja – Međunarodnog dana Roma, jučer je u Kabinetu predsjednice Gordane Siljanovske-Davkove održana rasprava na temu “Izazovi integracije Roma kroz prizmu mladih”.
Predsjednica Siljanovska-Davkova čestitala je mladim Romima nadolazeći Međunarodni dan Roma te im poručila da je Kabinet, kao zajednički građanski dom, prikladno mjesto za obilježavanje ovog najvažnijeg romskog blagdana. Tijekom rasprave istaknuta je važnost rješavanja problema s kojima se Romi suočavaju, ali i pohvaljeni pozitivni primjeri u zemlji.
Na raspravi, na kojoj su sudjelovali studenti i članovi romske zajednice, istaknuti su izazovi i moguća rješenja za integraciju Roma. Raspravu je vodio Doan Sulejmanovski, ravnatelj Srednje škole “Shaip Jusuf”, član Vijeća mladih i član Povjerenstva za pomilovanja.
Predsjednica je naglasila važnost ponosa vlastitom etničkom pripadnošću, ističući kreativnost, skromnost, sposobnost i prilagodljivost koje Rome čine posebnima. Ohrabrila ih je da daju svoj doprinos u svim područjima, navodeći primjere uspješnih Roma, kako bi se stvorila autentična slika o njima. Naglasila je da narativ drugih o Romima često proizlazi iz neznanja, konstrukcija i predrasuda.
Predsjednica je istaknula važnost da se najbolji Romi nalaze na odgovarajućim pozicijama, kao dokaz da se znanje, um i predanost nagrađuju bez obzira na pripadnost po bilo kojoj osnovi. Podsjetila je da je afirmativna akcija u slučaju Roma posebno važna s obzirom na izraženu ranjivost ove kategorije makedonskih građana.
Tijekom rasprave, studenti su iznijeli primjere diskriminacije Roma na svim osnovama, identificirali najveće probleme s kojima se suočavaju i predložili rješenja. Predsjednica je, kao i neki sudionici, istaknula Sjevernu Makedoniju kao pozitivan primjer u rješavanju romskog pitanja, referirajući se na ustavni status Roma, formiranje općine s pretežno romskim stanovništvom u kojoj je romski jezik službeni jezik, politički angažman Roma kroz formiranje romskih političkih stranaka, stjecanje gradonačelničkih, parlamentarnih i drugih funkcija, ulaganje u obrazovanje i kulturu te stimuliranje civilnog sektora.
Istaknuti su i mnogi izazovi, poput problema s učenjem romskog jezika kao materinjeg jezika i kao ustavno zajamčenog prava. Predsjednica smatra da će uspostava Katedre za romski jezik doprinijeti stvaranju pedagoškog kadra za romski jezik. Istaknuta je i potreba za osnivanjem Romskog kulturnog centra, pristojnog zdravstvenog centra, kulturno-umjetničkih i sportskih udruga te knjižnice.
Mladi su ukazali na još uvijek aktualan problem s “fantomskim” osobama, odnosno osobama koje još uvijek nemaju osobne dokumente i spriječene su u ostvarivanju prava na obrazovanje i zdravstvenu skrb, a također se suočavaju s brojnim administrativnim preprekama u svakodnevnom funkcioniranju.
Za goste je zabrinjavajuća niska kvaliteta zdravstvenih usluga koje primaju Romi, s obzirom na kronični nedostatak medicinskog osoblja u Šuto Orizariju.
Tijekom rasprave istaknuta je potreba za hitnim formiranjem Inter-partijske parlamentarne skupine za prava Roma, kao i za očuvanjem zastupljenosti Roma u Povjerenstvu za odnose među zajednicama putem žurnog imenovanja članova iz zajednica koje nemaju zastupnike u Skupštini od strane Ombudsmana.
Prema riječima predsjednice, model rješavanja statusa Roma u zemlji može biti doprinos civilizaciji u EU.