Vladajuća VMRO-DPMNE pozvala je Državno odvjetništvo da otvori slučaj protiv gradonačelnika Krive Palanke iz redova SDSM-a, Saška Mitovskog, za kojeg tvrde da je svjesno širio paniku o navodno zagađenoj vodi u Krivoj Reci, nakon nesreće u “Toranici”.
VMRO-DPMNE smatra da je Saško Mitovski svjesno obmanjivao makedonsku javnost izjavama da je u vodama Krive Reke pronađen cijanid u količinama 100 puta većim od dopuštenih. Prema njihovim riječima, gradonačelnik je prošli tjedan širio paniku među stanovnicima kako bi prikupio jeftine političke bodove uoči lokalnih izbora.
Gradonačelnik se na konferenciji za novinare, pozivajući se na izvješća akreditiranih laboratorija, izjasnio da je voda u Krivoj Reci, nakon uzetih uzoraka, dan nakon nesreće u rudniku “Toranica”, ozbiljno zagađena te predstavlja opasnost za život i zdravlje ljudi uz tok rijeke, kao i za floru i faunu. Izjavio je da izvješće pokazuje nevjerojatno povećane koncentracije štetnih tvari, posebno ističući deseterostruko povećanje prisutnosti i koncentracije teških metala, konkretno olova u vodi. Dodatno, koncentracija cijanida, fosfora i dušika u Krivoj Reci povećana je nekoliko stotina puta. Također, objavio je analizu Zavoda za javno zdravstvo, izrađenu na zahtjev ribolovnog društva “Mrena”, koja pokazuje prisutnost teških metala u vodama Krive Reke.
Lokalna vlast smatra odgovornom za otrovnu vodu u Krivoj Reci i u Toraničkoj tvrtku BULMAK 2016 DOOEL, koja upravlja rudnikom Toranica.
Direktorica Državnog inspektorata za zaštitu okoliša, Ivana Ginovska, odbacila je tvrdnje gradonačelnika. Izjavila je da u Krivoj Reci nema cijanida u količinama nekoliko stotina puta većim od dopuštenih, već da je prisutan u količinama dvostruko većim od dopuštenih. Međutim, potvrdila je da inspektori nisu uzimali uzorke na dan kada se dogodila nesreća.
Na pitanje znači li to da su rezultati akreditiranih laboratorija upitni, Ginovska je odgovorila da ne tvrdi ništa o tome, već da rezultati koje je pročitao gradonačelnik vjerojatno nisu ispravno interpretirani, te da je stvorio paniku tvrdeći da je prisutan cijanid u količinama nekoliko stotina puta većim od dopuštenih.
SDSM je izjavio da Ginovska štiti zagađivače, umjesto građana. Prema SDSM-u, zabrinjava lakoća s kojom Ginovska priznaje da su dva inspektora koja su bila dežurna nakon prelijevanja jalovine u rijeci Toranička u bliskim odnosima s rudnikom Bulmak, odnosno da je jedan inspektor bivši zaposlenik rudnika, dok je supruga drugog radila u spomenutoj tvrtki. Dodatno, smatraju zabrinjavajućom lakoću s kojom Ginovska navodi da su inspektori koji su trebali kontrolirati rudnik bivši rukovoditelji i zaposlenici tvrtke “Bulmak 2016”.
U izvješću Državnog inspektorata navodi se da je incident nastao zbog pucanja cijevi koja prenosi tehnološku vodu.
Tvrtka “Bulmak” 2016 kažnjena je novčanom kaznom od 180.000-200.000 eura za pravnu osobu i 10.000 eura za odgovornu osobu, što je najveća kazna u zakonu o okolišu. Tvrtka je potpisala sporazum i slučaj je predan Komisiji za nagodbu pri Ministarstvu okoliša i prostornog planiranja.