U Kinoteci Makedonije održana je projekcija filma „TeraForma“ u sklopu Prolećnog Ecoscop izdanja Mreže festivala iz Jadranske regije. Ovaj zajednički projekat vodećih regionalnih filmskih festivala, među kojima su Sarajevo Film Festival, Festival autorskog filma u Beogradu, Ljubljanski međunarodni filmski festival, Zagreb Film Festival, Filmski festival Herceg Novi i IFFK Braća Manaki, okupio je brojne ljubitelje filma i ekologije.
Direktor IFFK Braća Manaki, Dimitrija Doksevski, pozdravio je prisutne i istakao da datum projekcije nije slučajan: „Danas, 22. aprila, obeležavamo Dan planete Zemlje, i na ovaj način smo se pridružili akciji obeležavanja ovog dana.“ Doksevski je pozvao publiku da prisustvuje panel diskusiji nakon projekcije, u kojoj su učestvovali stručnjak za ekologiju Hannes Jeckl i Gjorgji Mitrevski, koordinator programa zaštite reka u „Eco-svest“.
Film „TeraForma“ vodi gledaoce na udaljeno vulkansko ostrvo Ascension, koje je milenijumima tinjalo pre nego što je radikalnom transformacijom, procesom „teraformiranja“, pretvoreno u tropski raj. Ova priča otvara pitanja o tome šta bi takva transformacija mogla značiti za našu planetu u budućnosti, gde bi pejzaži koje je stvorio čovek mogli izobličiti naše razumevanje same „prirode“. Naizgled rajski ambijent zapravo je iluzija, odraz ambicije, imperije i shvatanja sveta.
Hannes Jeckl, izvršni direktor i suosnivač kompanije „Man and Mountain“, istakao je značaj podizanja ekološke svesti: „Krenuli smo sa 10 opština i 1.000 volontera, ali je za pet godina ‘Generalka Vikend’ izrasla u ogromnu akciju koja sada uključuje 81 opštinu i 45.000 volontera.“ Jeckl veruje da Makedonija može biti očišćena od smeća do 2031. godine i poziva na veće učešće u akcijama, najavljujući sledeću akciju čišćenja Akvadukta 9. maja.
„Mislim da je naša obaveza da očistimo ovu zemlju, jer je ovo naša zemlja, puna talentovanih, kreativnih i ljubaznih ljudi, i ako zaista želimo, možemo rešiti sve naše probleme jer je ovo mala zemlja,“ rekao je Jeckl. On je dodao da ljudi koji učestvuju u akcijama više ne poznaju svoju zemlju, jer je „teraformiranje“ uticalo ne samo na životnu sredinu, već i na društvo.
Gjorgji Mitrevski iz Eco-svest naglasio je važnost saradnje sa umetnicima i kulturnim centrima u promociji ekološke svesti: „Umetnost ili kultura u širem smislu je možda najmoćniji medij za plasiranje ideja za podizanje ekološke svesti.“ Mitrevski aktivno sarađuje sa nezavisnim kulturnim kolektivima i umetnicima, stvarajući filmove, pozorišne predstave, izložbe i instalacije kako bi proširio ekološku poruku i podstakao širu podršku javnosti.
Mitrevski je istakao da je Makedonija možda poslednje uporište netaknutih rečnih ekosistema na evropskom kontinentu, te da se za to bore.
Za one koji nisu bili u mogućnosti da prisustvuju besplatnoj projekciji u Kinoteci, film će biti dostupan online na platformi ondemand na linku: https://ondemand.kinomeetingpoint.ba/ tokom nedelju dana.