Mentalno zdravlje je najčešći problem sa kojim se suočavaju deca i mladi koji se obraćaju 24-časovnoj telefonskoj liniji za pomoć „Alo Bušavko“. Prema podacima za 2024. godinu, 74,2% problema prijavljenih na ovoj liniji odnosi se na mentalno zdravlje, što je porast u odnosu na 70% u 2023. godini.
Organizacija „Megjaši“ ističe da je neophodno ojačati sisteme podrške i prevencije u oblasti mentalnog zdravlja dece. Najčešći problemi su anksioznost i strah, zatim problemi sa kontrolom emocija, posebno besa, kao i problemi sa samopoštovanjem. Ove godine je posebna pažnja posvećena i slučajevima suicidalnih misli i pokušaja samoubistva, što je, prema rečima „Megjašija“, posebno relevantno zbog socijalne izolacije, korišćenja društvenih mreža, neizvesnosti i stresa.
Iako je broj dece sa pokušajima samoubistva mali (3 slučaja), zabrinjava značajan porast prijavljenih suicidalnih misli i pokušaja, što predstavlja alarmantan signal za blagovremenu intervenciju. Neophodno je ojačati sisteme podrške, edukovati roditelje i nastavnike o tome kako prepoznati znakove upozorenja i smanjiti stigmu povezanu sa traženjem pomoći za probleme sa mentalnim zdravljem.
Podaci pokazuju da se sva deca obuhvaćena izveštajima suočavaju sa više od jednog problema mentalnog zdravlja. U okviru kategorije „Mentalno zdravlje“ spadaju podkategorije kao što su strah i anksioznost, problemi sa besom, problemi sa samopoštovanjem i problemi sa raspoloženjem.
Glavni uzroci ovih psiholoških stanja kod dece su problematični odnosi roditelja, posebno nakon razvoda, nesuglasice oko kontakta sa detetom ili neispunjavanje obaveza roditelja koji ne živi sa detetom. Problemi nastaju i zbog poremećenih međuljudskih odnosa, kao što su sukobi sa vršnjacima ili problemi u odnosima između nastavnika i učenika.
Druga najčešća kategorija je „Zlostavljanje“ (16,8%). Takođe, česti su izveštaji o problemima u školi (2,6%), posebno oni koji se odnose na nastavno i stručno osoblje (što pogađa 16 dece). Najmanji procenat dece u izveštajnom periodu odnosi se na kategorije: Porodični odnosi (2,5%), Diskriminacija i isključivanje (1,6%), Pristupačnost (1,2%), Seksualnost (0,4%), Nestala deca (0,4%) i Fizičko zdravlje (0%).