Evropska komisija ima snažan plan za uzvrat na američke trgovinske tarife i upotrebiće ga ako bude potrebno, upozorila je danas predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Ona je naglasila da EU ima sve što je potrebno da zaštiti svoje građane i prosperitet. EU je otvorena za pregovore, kojima će pristupiti sa pozicije snage.
„Naš cilj je rešenje kroz pregovore. Ali, naravno, ako bude potrebno, zaštitićemo naše interese, naše ljude i naše kompanije,“ rekla je fon der Lajen, obraćajući se poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu.
Istovremeno, ona je naglasila da EU ima najveće jedinstveno tržište na svetu, moć da pregovara i moć da uzvrati.
Dodala je da će EU nastaviti da diversifikuje trgovinu sa drugim partnerima i udvostruči jedinstveno tržište.
Fon der Lajen je ocenila da bi bilo bolje za sve ako bi se pronašlo konstruktivno rešenje, ali je naglasila da Evropa nije započela ovu konfrontaciju.
„Ne moramo da želimo da uzvratimo. Ali ako bude potrebno, imamo snažan plan za uzvrat i upotrebićemo ga,“ rekla je fon der Lajen.
Ona je rekla da tarife pogoršavaju stvari i da su to porezi koje plaćaju građani.
„Tarife će samo podstaći inflaciju, što je suprotno onome što želimo da postignemo. Američke fabrike će plaćati više za komponente proizvedene u Evropi. To će koštati radna mesta. To će stvoriti birokratsko čudovište novih carinskih procedura. I to nikome danas ne treba, ni u SAD ni u Evropi,“ rekla je fon der Lajen.
„Evropa ima mnogo karata. Od trgovine do tehnologije do veličine našeg tržišta. Ali ova snaga je takođe izgrađena na našoj spremnosti da preduzmemo snažne protivmere ako bude potrebno. Svi instrumenti su na stolu,“ rekla je fon der Lajen.
„Moramo da srušimo preostale barijere da bismo imali jedinstveno tržište,“ rekla je fon der Lajen.
Podsetila je da je američka administracija najavila povećanje tarifa od 25 odsto za uvoz čelika i aluminijuma, automobila i auto delova, i navela da će sledeći sektori koji će se suočiti sa tarifama biti poluprovodnici, drvo i farmaceutski proizvodi.
Ona je takođe istakla da EU sutra očekuje objavu o takozvanim recipročnim tarifama koje će se primenjivati na skoro svu robu i na mnoge zemlje u svetu.
Predsednik Evropskog saveta, Antonio Kosta, u svom obraćanju članovima EP, govorio je o fokusu lidera EU na sastanku u martu na konkurentnost i zajednički prosperitet i rekao da Evropski savet ima jasan osećaj hitnosti u vezi sa odbranom i konkurentnošću.
„Hitno smanjenje birokratije, hitno promovisanje Unije štednje i investicija i hitno odobrenje globalnog okvira za veće, bolje, brže i zajedničko ulaganje u našu odbranu,“ rekao je Kosta.