Američko ratno vazduhoplovstvo predstavilo je novi borbeni avion neobičnog porekla, F-35, sastavljen od delova dva aviona uništena u nesrećama. Zovu ga „Frankenjet“ i sada je zvanično spreman za misije.
„Frankenjet“ je potpuno operativan i spreman za borbene misije, objavio je Zajednički programski ured za F-35 (JPO) u svom poslednjem izveštaju. Ovaj neobični projekat započeo je 2014. godine kada je F-35A pretrpeo ozbiljan kvar motora tokom priprema za trenažni let sa vazduhoplovne baze Eglin na Floridi.
Nakon dva ozbiljno oštećena aviona, Ratno vazduhoplovstvo je ostalo sa upotrebljivim prednjim delom od AF-27 i zadnjim delom od AF-211, delovima borbenih aviona koji koštaju 75 miliona dolara svaki. Umesto da otpišu oba aviona, stručnjaci su 2022. godine odlučili da iskoriste ono što je ostalo, spajajući prednji deo jednog i zadnji deo drugog. Tako je nastao prvi F-35 „Frankenjet“, koji je vratio još jedan operativni avion u flotu, uz značajne finansijske uštede.
Radovi su izvedeni u bazi Hill AFB, a za ovaj jedinstveni projekat razvijeni su potpuno novi alati, oprema i metode montaže. Posle skoro dve i po godine rada, u januaru 2025. godine, „Frankenjet“ je poleteo prvi put, sletevši u postrojenje Lockheed Martina u Fort Worthu, u Teksasu, gde su obavljena dodatna ispitivanja. Krajem marta, „Frankenjet“ se vratio u Hill AFB i vraćen je u 388. lovačku eskadrilu, istu kojoj je pripadao originalni AF-211.
Avion, poznat kao AF-27, pretrpeo je ozbiljna oštećenja na zadnjem delu. Istraga je otkrila da su delovi rotora motora probili kućište ventilatora, prodrli u rezervoar za gorivo i hidraulične vodove i izašli kroz gornji deo trupa aviona, izazvavši požar koji je zahvatio dve trećine aviona. Godinama kasnije, u junu 2020. godine, još jedan F-35A, ovoga puta označen kao AF-211, ozbiljno je oštećen tokom sletanja u vazduhoplovnu bazu Hill u Utahu kada mu je otkazao prednji stajni trap.
„Avion je testiran do svojih granica na svom prvom letu i ponašao se kao da je upravo proizveden“, rekao je Jeffrey Jensen, glavni inženjer za F-35A.
Ceo projekat izgradnje ovog neobičnog F-35 koštao je 11,7 miliona dolara, a Pentagon tvrdi da je uštedeo čak 63 miliona dolara, što bi bila cena potpuno novog aviona.
„Ovo je prvi slučaj ove vrste u istoriji“, kaže Scott Taylor, glavni mašinski inženjer u Lockheed Martinu. „Delovi F-35 se teoretski mogu odvojiti i ponovo sastaviti, ali to nikada ranije nije urađeno.“
Prema Međunarodnom institutu za strateške studije (IISS), američko ratno vazduhoplovstvo trenutno ima 383 aviona F-35A. Pored SAD, F-35 postaje sve popularniji među saveznicima SAD, jer čak 17 zemalja već ima ove avione ili ih je naručilo, prema Lockheed Martinu.