Alijansa za Albance zahteva hitno poništenje memoranduma o saradnji sa kompanijom „Kazandži Holding“ i povratak u zakonski okvir. Oni takođe pozivaju na otvaranje javne rasprave o energetskoj sigurnosti i dugoročnom usmerenju energetskih politika u zemlji.
Ova stranka smatra da je partnerstvo sa kompanijom umešanom u međunarodne korupcionaške afere alarm za organizovanu korupciju na visokom nivou vlasti i zahteva hitnu istragu nadležnih institucija, uključujući Javno tužilaštvo i Državnu komisiju za sprečavanje korupcije.
Prema Alijansi za Albance, Vlada krši Zakon o energetici i zaobilazi zakonsku proceduru za izbor partnera. Postavlja se pitanje da li je urađena analiza stvarnih potreba za gasifikacijom i troškova za građane, kao i da li postoji strategija za razvoj energetskog sektora za narednih 20 godina, što je zakonska obaveza. Takođe se pitaju koje su garancije date stranom investitoru da bi bio ubeđen da investira 1 milijardu evra.
Alijansa za Albance oštro osuđuje odluku Vlade da potpiše memorandum o saradnji sa „Kazandži Holdingom“, čija je podružnica „AKSA Energy“ predmet istraga o korupciji u Gani. Stranka naglašava da ovaj potez predstavlja ozbiljno kršenje Zakona o energetici i veliki rizik za energetsku budućnost i javni interes građana Republike Severne Makedonije.
Umesto sprovođenja transparentnog i konkurentnog tenderskog postupka, kako je jasno propisano u članu 94 Zakona o energetici, Vlada odlučuje da zaključuje sporazume na tajan i sumnjiv način, bez dubinske analize ekonomskih, ekoloških i socijalnih posledica.
„Ova mračna praksa povećava sumnje da se stranački i lični interesi stavljaju iznad javnog interesa, dok će građani biti ti koji će platiti cenu za projekat koji je suprotan strateškom usmerenju zemalja EU. Dok se države članice Evropske unije udaljavaju od prirodnog gasa, Vlada gradi nove distributivne mreže za izvor energije koji je skuplji i štetniji po klimu i porodični budžet“, navodi se u saopštenju Alijanse za Albance.
Alijansa za Albance poručuje da nijedan sporazum zaključen iza zatvorenih vrata Vlade ne može biti koristan za građane i da je transparentnost prvi uslov za održivi razvoj i borbu protiv korupcije.