Ежедневни събития от Северна Македония

Последните новини от Северна Македония на Български


Трансформацията на Володимир Зеленски и бъдещето на украинската дипломация

Володимир Зеленски, някога телевизионен комик, а днес военно-политически лидер, трябва да се адаптира към нова ера на дипломация, особено при евентуално завръщане на Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп някога нарече Володимир Зеленски „най-добрият търговец в историята“ заради количеството помощ, която САЩ предоставиха на Украйна. Независимо дали това сравнение е справедливо или не, ролята на Зеленски в задържането на световното внимание към неговата страна със сигурност беше ключова за украинската борба.

Победата на Украйна в битката за Киев затвърди Зеленски като символ на оцеляването на страната и укрепи позицията му да продължи да търси военна помощ от западните съюзници. До края на 2022 г. Зеленски успя да покаже ефекта от помощта, когато големи райони на Украйна бяха освободени. Той постигна първоначален успех със своите европейски съюзници. „Те са лично свързани със Зеленски и Украйна. Той е комуникирал с четирима британски министър-председатели от началото на войната и всички те са подписали нови декларации с Украйна“, казва Арнолд.

Решението му да присъства на конференция по сигурността в Мюнхен две седмици преди инвазията, въпреки съветите, че това е риск за сигурността, беше от решаващо значение, твърди Арнолд: „Това направи подкрепата за Украйна лична за тези, които присъстваха лично.“ Серхи Лешченко, съветник на Зеленски, обяснява: „Трябва да бъдем видими за света. Ако общественото мнение е на страната на Украйна, има по-голям шанс да получим помощ от международната общност.“

Но когато не последваха нови успехи, посланието на Зеленски не се промени и с течение на времето започна да му вреди. След неуспешната украинска контраофанзива през лятото на 2023 г. обосновката за подкрепа на Киев все повече беше поставяна под въпрос от влиятелни републиканци в САЩ. Мария Золкина от базираната в Киев фондация „Демократични инициативи“ смята, че Зеленски е отчасти отговорен. „Той разчиташе на логиката, че трябва постоянно да искат нещо от своите партньори. Това работеше много добре в началото, но със САЩ и други съюзници това послание спря да работи през 2023 г. и неговата дипломация не се адаптира достатъчно бързо“, твърди Золкина.

Днес Зеленски дава впечатление на по-авторитетен, може би войнствен човек, отчасти оформен от нарастващата му изолация на международната сцена. Но с непредсказуемостта на втория мандат на Тръмп – особено след като двамата се сблъскаха в Овалния кабинет през февруари – може да се наложи Зеленски да се трансформира отново.

Политически това вече не е история за потисник и потиснат. Вместо това историята е замъглена от двойно предизвикателство: изразяване на желание за мир, като същевременно се защитават интересите на страната му. Но дали човекът, който имаше толкова власт у дома и беше толкова влиятелен в чужбина, наистина ще претърпи друга голяма трансформация, пренасочвайки фокуса си към дипломацията в ерата на Тръмп? Или ще решат, че е най-добре да отстъпят колкото се може по-малко?

„Зеленски беше много умен и пресметлив в първите дни на войната“, казва Ед Арнолд от мозъчния тръст за отбрана и сигурност, Кралския обединен институт за служби (RUSI).

На 27 септември 2024 г. много се промени. В този ден, малко повече от месец преди президентските избори в САЩ, Зеленски се срещна с Тръмп в Тръмп Тауър. Напрежението между двамата нарастваше преди срещата: Зеленски каза няколко дни по-рано, че Тръмп не знае „как всъщност да прекрати войната“, след като последният заяви, че може да го направи „за един ден“. След срещата им в Тръмп Тауър двамата се появиха пред камерите и изглеждаха неудобно. Въпреки че обявиха, че имат „обща позиция“ в желанието си да прекратят войната, техните невербални сигнали показваха липса на химия. Двамата се срещнаха отново пет месеца по-късно в Овалния кабинет, където станалата вече известна тяхна среща се превърна в дипломатическа катастрофа за Киев.

„Зеленски виждаше Тръмп като себе си, като медийна фигура, която влезе в политиката, която е против статуквото“, казва Вадим Пристайко, посланик на Украйна в Обединеното кралство до отстраняването му през 2023 г., според съобщения. „Отношенията с Тръмп са като возене в увеселителен парк. Понякога има конструктивно сътрудничество, а след това внезапно се появява някаква криза“, казва Володимир Фесенко, директор на Центъра за политически изследвания „Пента“.

След това е и техният словесен конфликт. Тръмп обвини Зеленски, че е започнал войната, наричайки го диктатор, докато украинският президент обвини американския си колега, че „живее в пространство на руска дезинформация“. Фесенко вярва, че Зеленски постоянно променя тактиката, за да намери начин да си сътрудничи с Вашингтон, докато Золкина вярва, че проблемите са по-дълбоки: „Има триъгълник между американската администрация, Кремъл и Киев. Украйна се смята за по-слабата страна на този триъгълник. За Тръмп Зеленски не е в същата лига и в това е проблемът.“

Когато се проведе известната среща в Овалния кабинет с Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс, Зеленски изглеждаше за първи път сякаш е изчерпал политическите отговори, тъй като беше обвинен, че „не проявява достатъчно благодарност“ и „си играе със световна война III“. Защитният му език на тялото, както и ръцете му, също бяха нови. Зеленски винаги е изглеждал уверен. Той се чувства комфортно на сцената и често прибягва до хумор, но това беше различно.