Управляващата ВМРО-ДПМНЕ призова Прокуратурата да образува дело срещу кмета на Крива Паланка от редиците на СДСМ, Сашко Митовски, който според тях съзнателно е разпространил паника относно предполагаемо замърсената вода в Крива река след инцидента в „Тораница“.
От ВМРО-ДПМНЕ заявиха, че Сашко Митовски умишлено е излъгал македонската общественост, че във водите на Крива река има цианид 100 пъти над допустимите нива. Според тях Митовски не е пестил думи и е всявал паника сред жителите през цялата минала седмица, за да спечели дребни политически дивиденти преди местните избори.
Кметът, позовавайки се на доклади от акредитирани лаборатории, по-рано заяви на пресконференция, че водата в Крива река, след взетите проби един ден след инцидента в мина „Тораница“, е сериозно замърсена и представлява опасност за живота и здравето на хората по поречието на реката, както и за флората и фауната.
Той публикува и анализ от Института по обществено здраве, според който във водите на Крива река има тежки метали, направен по искане на рибарското сдружение „Мрена“.
Местната власт вижда отговорността за токсичната вода в Крива река и „Тораница“ в компанията БУЛМАК 2016 ДООЕЛ, която управлява мината „Тораница“.
Директорът на Държавния инспекторат по околната среда Ивана Гиновска отхвърли твърденията. Тя каза, че в Крива река няма цианид стотици пъти над допустимото ниво, а че става въпрос за около два пъти над допустимото. Директорът обаче потвърди, че инспекторите не са взели проби в деня на инцидента.
От СДСМ заявиха, че Гиновска защитава замърсителите, а не гражданите. Те намират за обезпокоителен факта, че Гиновска с лекота признава, че двамата инспектори, които са били на смяна след преливането на хвостохранилището в Тораничка река, са в близки отношения с мина „Булмак“, т.е. единият инспектор е бивш служител на мината, а съпругата на другия е работила в споменатата компания.
В доклада на Държавния инспекторат се посочва, че инцидентът е станал поради спукване на тръба, която доставя технологична вода.
Компанията „Булмак“ 2016 е глобена със 180 000-200 000 евро за юридическото лице и 10 000 евро за отговорното лице, което е най-високата санкция в закона за околната среда. Компанията е подписала споразумение и случаят е предаден на Комисията за уреждане към Министерството на околната среда и териториалното планиране.