Подобряването на професионалните и трудови права и условия на труд на журналистите и медийните работници са основните послания на Декларацията, която беше представена днес на пресконференция в Скопие от Независимия синдикат на журналистите и медийните работници и Международната федерация на журналистите (IFJ).
Декларацията, която беше подкрепена и от Асоциацията на журналистите на Македония и Института РЕСИС, е създадена след тридневната „Мисия за скрининг и застъпничество за професионалните и трудови права на журналистите и медийните работници“ в Македония, част от проекта „Трудови права за независима журналистика“, подкрепен от Европейския съюз.
Декларацията се основава на предпоставката, че професионалните журналисти и медии трябва да могат да работят в свободна медийна среда без натиск и заплахи, за да се гарантира функционирането на демократичните процеси в Македония, както и на предпоставката, че само сигурни и добре платени журналисти и медийни работници могат да произвеждат журналистика, която защитава обществения интерес.
Президентът на ССНМ, Павле Беловски, се позова на борбата за трудови и професионални права, както и на важността на подкрепата от професионални организации като IFJ. „Това посещение или мисия е важно за нас от няколко аспекта, на първо място, подкрепата, която получаваме от Международната федерация на журналистите, която представлява стотици хиляди журналисти от цял свят, означава много за нас, но е важно и заради опита и знанията, които имат, както и Дирдре Кевин, когато става въпрос за борбата за трудови права и застъпничеството за тяхната реализация както чрез директна борба, така и чрез подобряване на правните решения, които се отнасят до медиите“, каза Беловски.
Експертът по медийно законодателство Дирдре Кевин подчерта необходимостта от разработване на изцяло ново медийно законодателство. „Много е важно да се продължи процеса на подобряване на медийното законодателство, особено хармонизирането с Европейския акт за свобода на медиите. Това се отнася и за защитата на условията на труд на журналистите. Разбира се, необходима е и прозрачност във финансирането на медиите. Чрез проект на ЕС през 2023 г. вече бяха изготвени редица анализи и препоръки за нов Закон за медиите, които подобряват и защитават трудовите права на журналистите. Препоръчва се също така създаването на фонд за медиен плурализъм и качествена журналистика“, каза Кевин.
Генералният секретар на Международната федерация на журналистите, Антъни Беланджър, част от екипа на мисията заедно с Нисрин Саламех от IFJ и медийния експерт и консултант, Дирдре Кевин, представиха декларацията.
След три дни на срещи с компетентните институции по медийно законодателство, както и с редакции и медийни организации, мисията се запозна със състоянието на свободата на медиите в Македония и условията, в които работят журналистите.
„Никога не забравяйте, че журналистите работят в обществен интерес, никога не забравяйте, че журналистите работят в интерес на гражданите на своята страна. Демокрацията трябва да защитава свободна и независима преса. Демокрацията трябва да даде възможност на медиите и журналистите да работят в добри условия. Демокрацията трябва да гарантира етичната и икономическа независимост на своите журналисти и медиен плурализъм“, каза Беланджър на пресконференцията. Той също така изпрати силно послание, че Законът за медиите трябва да взема предвид демократичните стандарти, но също и международните документи и решения, както на IFJ, така и на основните агенции на Организацията на обединените нации.