Директорът на Държавния инспекторат по околната среда (ДИОС), Ивана Гиновска, отхвърля твърденията на кмета Сашко Митовски за наличие на цианид в Крива река стотици пъти над допустимите нива след инцидента в „Тораница“. Тя отрече спекулациите, че инспектори от ДИОС не са излезли на терен в деня на инцидента, както и твърденията, че е заявила, че е разлята само вода. Гиновска отрече и да е наблюдавана смъртност на риба в Крива река от 14 март до момента.
Гиновска потвърди, че инспекторите не са взели проби в деня на инцидента, но подчерта, че инспекторите са независими в решенията си и сами правят оценка. По нейно настояване, впоследствие са взети проби от шест точки, включително и от тази, от която кметът е взел проба на следващата сутрин. Резултатите, според нея, не са такива, каквито ги е представил кметът.
Тя заяви, че няма да коментира дали резултатите на акредитираните лаборатории са под въпрос, но предполага, че резултатите, прочетени от кмета, вероятно не са прочетени правилно, което е причинило паника. Според анализите на акредитираните лаборатории, с които разполага, в Крива река има по-малко от два цианида.
Гиновска е поискала и прегледала всички предходни изследвания и ще ги предостави на Кумановската прокуратура, която вече е образувала дело, както и на риболовното дружество „Мрена“, компанията „Булмак“ и кмета.
Тя добави, че „екоцид“ не се доказва с вземането на един литър вода от едно място, само една проба, а с цялостен анализ.
Директорът на ДИОС подчерта, че случаят с Крива река е чувствителен и не трябва да се използва за ежедневни политически спорове. Тя припомни, че компанията „Булмак“ през 2016 г. е била глобена със 180 000-200 000 евро за юридическото лице и 10 000 евро за отговорното лице, което е най-високата санкция по Закона за околната среда. Компанията е подписала споразумение и случаят е предаден на Комисията за спогодби към Министерството на околната среда и пространственото планиране.
Директорът на ДИОС заяви, че ще предприеме всички необходими мерки в съответствие със закона и ще информира обществеността за следващите стъпки.
Митовски по-рано разкри, че след инцидента на 14 март във водата има десет пъти по-висока концентрация на олово и стотици пъти повече цианид, азот и фосфор.