Президентът Гордана Силяновска-Давкова изпрати послание по случай Деня на македонския книжовен език и 80-годишнината от кодификацията му, подчертавайки важността на запазването, поддържането и развитието на езика като основен елемент на македонската идентичност. В посланието си тя подчерта, че без македонския език, не бихме могли да изпращаме послания на македонски, нито да бъдем негови мисионери.
Президентът призова за всеотдайна грижа към македонския език, защото той е духовен хранител, идентичност и родина. Тя напомни, че македонският език е съществувал през вековете, развивайки се и обогатявайки се с нови думи, изразяващи болката и радостта на народа.
Силяновска-Давкова отбеляза, че сме наследници на Кирил и Методий, които са ни дали светлината на словото, писмеността, мъдростта и културата. Тя цитира думите на Константин Философ: „Не пада ли дъжд от Бога еднакво за всички? И не свети ли слънцето еднакво за всички? Не дишаме ли всички еднакво въздух?“
Президентът подчерта, че правната кодификация на македонския език през 1945 г. е била кулминация на вековните стремежи на македонците. Тя припомни решенията на Първото заседание на АСНОМ, на Президиума на АСНОМ и официалното приемане на македонския правопис, като подчерта, че само нещо, което съществува, може да бъде кодифицирано, а езикът не се изобретява.
Силяновска-Давкова изрази признателност към Блаже Конески за неговия принос към кодификацията, както и към Круме Кепески и плеяда от македонски и чуждестранни учени, филолози и лингвисти. Тя подчерта, че македонският книжовен език е основен елемент от историята на независима и суверенна Македония и основа на македонската идентичност.
Президентът завърши посланието си с призив за национална стратегия за развитие и защита на македонския език, с третиране на македонистиката като дейност от върховен национален интерес с международно значение.