Активисти от Гражданската инициатива „Охрид SOS“ и Екологичното сдружение на гражданите „Фронт 21/42“ отправиха Отворено писмо с искане към компетентните институции в страната да спрат строителството на хотелски комплекс на местността „Горица 3“. В писмото, адресирано до министър-председателя, правителството, кмета на Охрид и прокурорите, сдруженията настояват за незабавно и съществено прилагане на Конституцията, законите и международното право в случая с хотелския комплекс на „Девелоп Груп“ в Горица, Охрид.
Според тях, въпреки декларациите за борба с корумпираната система, на практика безпрепятствено продължава унищожаването на ценно природно и културно богатство, с груби нарушения на Конституцията, законите и международното право, допуснати и подпомогнати от отговорните институции в страната.
В писмото се посочва, че хотелският комплекс на „Девелоп Груп“ се строи с незаконен Разрешителен режим, издаден от Община Охрид на 06.04.2012 г., въз основа на проект, за който не е извършена оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) и за който няма Решение за съгласие за изпълнение на проекта от Министерството на околната среда и пространственото планиране.
Сдруженията подчертават, че съгласно член 88 от Закона за околната среда и член 62 от Закона за строителството, Разрешителният режим, издаден по този начин, се счита за нищожен. Настоящият кмет Пецаков има задължение по служба да обяви този Разрешителен режим за нищожен (член 124 от Закона за общото административно производство). Освен това, Разрешителният режим от 2012 г. не е с печат за валидност, поради което не могат да се прилагат разпоредбите на Закона за строителството, определящи сроковете за започване и завършване на строителството.
Не само че няма одобрено Проучване за оценка на въздействието върху околната среда, но за хотелския комплекс в Горица Община Охрид е издала разрешително дори без одобрен екологичен доклад – законите не позволяват изграждането на мотел в покрайнините на Скопие без одобрен доклад, камо ли хотелски комплекс на територията на световно наследство.
Според активистите, настоящото незаконно строителство, което унищожава част от световното наследство, е подпомогнато от Държавната екологична инспекция (ДЕИ). През септември 2024 г. ДЕИ е получила искане за извършване на извънредна проверка и установяване дали „Девелоп Груп“ е подала уведомление за намерение за изпълнение на проект до Министерството на околната среда и пространственото планиране и дали е извършена ОВОС преди отсичането на гората. Съгласно Закона за околната среда, ДЕИ е била длъжна да установи, че инвеститорът никога не е подавал задължителното уведомление за намерение, което води до редица други нарушения, и след установяване на фактическото положение, да забрани изпълнението на проекта, да разпореди връщане на природата в първоначалното ѝ състояние и да наложи съответна глоба.
Вместо това, ДЕИ е решила, че инвеститорът има право сам да избира дали да извърши ОВОС, или да изготви екологичен доклад. Освен това, по време на проверката, инвеститорът е представил на инспектора копие от Заявление за съгласие за доклад с дата 06.04.2012 г., която е и датата на Разрешителния режим, което показва, че е издаден без одобрен екологичен доклад.
Министерството на околната среда и пространственото планиране е отговорило, че в архива им няма издадено Решение въз основа на екологичен доклад за подаденото заявление. Сдруженията изразяват основателно съмнение, че екологичният инспектор е позволил на инвеститора да изготви фалшифициран документ, с който да „докаже“, че хотелският комплекс се строи в съответствие със Закона за околната среда. ДЕИ е отказала достъп до документите, проверени по време на инспекцията, като е забранила достъпа до Заявлението за копие на решението за одобряване на доклада с обяснението, че „се отнася до търговски и други икономически интереси на частен субект“.
Незаконното строителство на хотелския комплекс се извършва въз основа на незаконен градоустройствен план, приет през 2007 г., без задължителна стратегическа екологична оценка (СЕО). Съгласно Закона за управление на световното природно и културно наследство в Охридския регион (член 16), Община Охрид е била длъжна да го отмени и да изготви нов градоустройствен план за тази територия, съобразен със защитните зони и мерките за защита от Плана за управление на световното природно и културно наследство на Охридския регион (2020-2029).
Преди започването на строителните дейности за хотелския комплекс, общината е имала правно задължение да приеме напълно различен градоустройствен план. Този план не би предвиждал хотелски комплекс, защото планираната „група от хотели в Горица“ е посочена като „заплаха“ за световното наследство. Общината е трябвало да разпореди прекратяване на изпълнението на градоустройствения план, въз основа на изпълнението на Стратегическия план за рехабилитация на световното природно и културно наследство в Охридския регион.
ДЕИ и Администрацията по околна среда не са разпоредили на Община Охрид да измени градоустройствения план. ДЕИ е прехвърлила компетентността на Администрацията по околна среда, която също се е обявила за некомпетентна, нарушавайки Закона за управление на световното природно и културно наследство в Охридския регион.
Строителството на хотелския комплекс в Горица е в противоречие с Конституцията, тъй като Комитетът за световно наследство и Бернската конвенция са приели решения, изискващи спиране на строителството до приключване на СЕО и оценка на въздействието върху наследството.
Активистите настояват правителството, Министерството на околната среда и Община Охрид незабавно да изпълнят конституционните и законовите си задължения и да осигурят: спиране на строителството в Горица, премахване на сградата и възстановяване на природата в първоначалното ѝ състояние, обявяване на Разрешителния режим за хотелския комплекс за нищожен, отмяна на градоустройствения план и изготвяне на нов, съобразен със световното наследство, както и приемане на Решение за прекратяване на прилагането на всички актове и планови инструменти, позволяващи градоустройствена трансформация на брега на Охридското езеро.
Сдруженията призовават Държавната комисия за предотвратяване на корупцията и Прокуратурата да разследват всички твърдения и да образуват съответните производства срещу всички замесени лица.