Ежедневни събития от Северна Македония

Последните новини от Северна Македония на Български


Увеличение на стойността на капитационната точка в първичната здравна помощ

В правителството се проведе дискусия относно историческото увеличение на капитационната точка в първичната здравна помощ, която включва общопрактикуващи лекари, гинеколози и стоматолози, съобщиха от Здравноосигурителния фонд.

Директорът на Здравноосигурителния фонд на Македония, Сашо Клековски, президентът на Асоциацията на частните лекари на Македония (ЗПРЛМ), Лилия Чолакова-Дервишова, Ирена Алексиоска-Папестиев, директор на Университетската клиника по гинекология и акушерство, както и Лоран Страшевски, стоматолог, присъстваха на дискусията.

Директорът Клековски подчерта, че това значително увеличение на капитационната точка обхваща над 2000 сключени договора, от които около 200 са с гинеколози, а по-голямата част се отнася до общопрактикуващи лекари и стоматолози. Общо са включени над 2500 общопрактикуващи лекари.

Проф. д-р Ирена Алексиоска-Папестиев подчерта значението на тази инвестиция, която ще позволи по-голяма мотивация и ангажираност на гинеколозите в изпълнението на скринингови програми за ранно откриване на гинекологични заболявания.

Президентът на ЗПРЛМ, д-р Лилия Чолакова-Дервишова, изрази задоволство от увеличението на капитационната точка от свое име и от името на всички общопрактикуващи лекари. Тя подчерта значението на този стимул за лекарите, работещи в селските райони, където условията са значително по-трудни. Тя също така подчерта отличното и непрекъснато сътрудничество със Здравноосигурителния фонд при решаването на всички въпроси, свързани с работата на общопрактикуващите лекари.

Стоматологът Лоран Страшевски говори за положителните ефекти, които тази мярка ще има върху денталната практика.

„През последното десетилетие наблюдаваме стагнация и намаляване на броя на общопрактикуващите лекари – само през 2024 г. те са с 30 по-малко в сравнение с 2023 г. С тази мярка се намесваме по две съществени причини: да спрем намаляването на броя на общопрактикуващите лекари и да подобрим качеството на услугите в първичната здравна помощ. Ние сме насърчени и от препоръките на СЗО, че държавата отделя значителни средства за болнично лечение, докато инвестициите в превенция са недостатъчни“, посочи Клековски.

„Тази мярка постига дългосрочни икономии за държавата чрез намаляване на разходите за лечение на пациенти на третично ниво“, каза тя.

Той подчерта: „Увеличението на капитационната точка ще допринесе за задържането на млади зъболекари в страната и ще намали риска от затваряне на зъболекарски кабинети. Този стимул ще даде възможност за модернизация на кабинетите чрез закупуване на модерно оборудване и зъболекарски материали.“