Служителите, които не са получили увеличение на заплатата си с 12,6% за март, имат право да подадат съдебни искове, съобщиха от Федерацията на синдикатите на Македония (ССМ). От ССМ предлагат и безплатна правна помощ.
Председателят на ССМ Слободан Трендафилов подчерта, че всички служители, които са страна по колективните трудови договори и не са получили увеличение на заплатата си с приблизително 4000 денара за месец март, имат право да подадат съдебни искове.
Това се отнася за служителите в образованието, които са получили увеличение от 7% вместо 12,6%, служителите в здравеопазването, на които е обещано увеличение на заплатите с 5% през март, но все още не са получили дори това малко увеличение вместо 12,6%, както и всички служители в публичния сектор, чиято заплата за месец март не е увеличена с 12,6%, а само линейно с размера на корекцията на минималната работна заплата с почти 1800 денара.
„Служителите имат право на съдебни искове въз основа на колективните трудови договори, подписани от синдикатите, най-вече от ССМ и браншовите синдикати, които те могат да използват в предстоящия период. Въпреки че предоставяме безплатна правна помощ на всички служители, сме загрижени, че някой съзнателно иска да предизвика срив на публичния бюджет чрез съдебни искове от адвокатски кантори и адвокати. Според адвокатските тарифи, те биха взели огромни правни разходи за сметка на едномесечната заплата на служител. На практика, ако на служител не е платена увеличена заплата с 12,6% или не е получил приблизително 4000 денара за едномесечно увеличение на заплатата, както е предвидено в Генералния колективен трудов договор, съдебните разходи до последна инстанция възлизат на почти 60 000 денара. Адвокатите ще вземат десет пъти повече от това, на което имат право служителите,“ каза Трендафилов.
Той припомни, че през 2008 г. е имало открита възможност за подаване на съдебни искове в Министерството на вътрешните работи.
Трендафилов изрази загриженост относно потенциален натиск върху съдебната система за отхвърляне на искове за увеличение на заплатите. Той подчерта, че вместо увеличени заплати с 12,6%, служителите в Министерството на вътрешните работи са получили 10%, което дава възможност на някои от служителите да заведат дело за 2,6% в съответствие с Генералния колективен трудов договор.
ССМ призовава за спазване на законовите задължения и заплатите да отиват в джобовете на работниците, които ги заслужават и които работят за тях, а не в джобовете на адвокатски кантори, адвокати или в съдилищата и държавната хазна за съдебни такси.