Въвеждането на механизми, които не позволяват двустранните спорове да възпрепятстват постигането на обща цел, е необходимо, заяви премиерът Мицкоски на заседанието на Постоянния комитет на Парламентарната асамблея на НАТО, чийто домакин е страната.
Много отстъпки и откази са направени досега за постигане на държавни цели като членството в НАТО, но е необходим механизъм за предотвратяване на блокади на двустранна основа, който да отключи европейското бъдеще на страната.
„Приятелите си помагат, но приятелите също така честно изразяват своите чувства и забележки. Мисля, че трябва да обмислим и въвеждането на механизми, при които двустранните спорове да не бъдат допускани като пречка за постигане на колективната и обща цел. Ако всички се грижим заедно за къщата, тогава заедно имаме право да кажем нашите проблеми, разочарования и очаквания. Ние ще останем лоялен партньор и заедно и всеотдайно ще работим за постигане на колективните цели“, посочи премиерът.
Пред ръководителите на парламентарните делегации от страните членки на НАТО Мицкоски се позова и на трагедията в Кочани, след която съюзниците показаха своята солидарност. Десет европейски страни предложиха помощ, а чрез механизма за гражданска защита на ЕС някои от пострадалите заминаха за лечение в чужбина.
Тази трагедия ни показа, че солидарността не е просто дума, а дело, което свързва хората. Тя е в основата на нашия Алианс – принцип, който ни ръководи в съвместните ни усилия за запазване на мира и сигурността. Солидарността означава, че когато един от нас страда, всички страдаме. Когато някой е в беда, всички се притичваме на помощ. През изминалите пет години от членството ни в НАТО активно допринасяме за колективната сигурност и стабилност на Алианса, каза Мицкоски.
Заседанието на Парламентарната асамблея на НАТО, което се провежда в Скопие, се провежда в петата годишнина от членството на страната в Северноатлантическия алианс, а днес се навършват 76 години от основаването на НАТО като крайъгълен камък на европейската и северноамериканската сигурност.