Равенството между половете може да доведе до значителен икономически растеж в Северна Македония, потенциално увеличавайки БВП с 15%, което се равнява на 2,5 милиарда евро. Това бе един от основните изводи от Националната конференция на проекта „Заедно за равенство между половете: Изграждане на подкрепа за политики, приобщаващи половете“, организирана от HERA с подкрепата на Британското посолство.
Бранимир Йованович от Виенския институт за международни икономически изследвания подчерта огромното несъответствие между мъжете и жените на пазара на труда. Според него, ако заетостта на жените достигне нивата на мъжете, икономиката на страната ще се възползва значително.
В момента, само 38% от жените в трудоспособна възраст работят, в сравнение с 53% от мъжете. Тази разлика подчертава неизползвания икономически потенциал на жените.
Нещо повече, дори когато жените са наети, те често получават по-ниско заплащане от мъжете за същата работа. Разликата в заплащането между половете е около 16%, което означава, че жените получават с 16% по-малко от мъжете за извършване на еквивалентна работа.
Елизабета Божиноска, програмен директор на HERA, подчерта, че по-голямата част от населението (93%) признава съществуването на неравенство между половете в страната. От тях, 64% смятат, че проблемът е реален или подценен. Също така, 60% от гражданите признават важността на равенството между половете като ценност в процеса на интеграция на страната с ЕС.
Проучване, представено от Милка Димитровска от Института за социологически и политико-правни изследвания, показва, че 87% от гражданите смятат жените за най-онеправданата група в обществото. Наред с политиката, пазарът на труда и предоставянето на социални услуги са посочени като сектори, в които жените са най-дискриминирани.
Въпреки че 71,3% от гражданите вярват, че мъжете и жените са еднакво способни да извършват всяка работа, все още съществуват стереотипи. Около половината от анкетираните смятат, че рисковите професии не са за жени, а 30% смятат, че медицинските сестри не са за мъже.