Ежедневни събития от Северна Македония

Последните новини от Северна Македония на Български


Възможни ограничения на правилата за пристигане на работници от Западните Балкани в Германия

Според германската медия „Tageszeitung“, новото правителство може значително да ограничи така нареченото правило за Западните Балкани, което позволява на работници от няколко балкански държави да идват в Германия.

Експерти твърдят, че Германия се нуждае от поне 400 000 работници годишно. Една от възможностите тези хора да дойдат в Германия е чрез правилото за Западните Балкани. Медиите обясняват, че тази специална регулация позволява на хора от Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Северна Македония и Сърбия да работят в Германия без проблеми, без да се изискват професионално образование или квалификации – достатъчно е да имат предложение за работа и одобрение от Федералната агенция по труда и заетостта.

Правилото е въведено през 2015 г., за да се намали броят на често безнадеждните молби за убежище от тези държави, като се осигури редовен достъп до пазара на труда. Оттогава броят на молбите за убежище от държавите от Западните Балкани е намалял значително. Мигрантите от тази част на Европа често работят в медицинския и строителния сектор, ресторантите и хотелите. През 2024 г. правителството на Олаф Шолц („Светофар“ – SPD, Зелени и Либерали) не само удължи правилото за Западните Балкани, но и увеличи квотата за издаване на работни визи от 25 000 на 50 000 годишно.

Въпреки това, в документа на работната група по труда и социалните въпроси не е намерена нито една дума за регулацията за Западните Балкани. По-ранен преговорен документ посочва намерението да се „ограничи“ имиграцията чрез това правило отново до първоначалните 25 000 души годишно.

Икономическият експерт Херберт Брюкер от Института за пазар на труда и професионални изследвания (IAB) смята, че премахването на това правило не би било добра идея, защото те „се справят много добре на пазара на труда“, като постигат по-добри резултати от всяка друга имигрантска група и много местни работници. Три до четири години след пристигането си в Германия, около 95 процента от тях остават наети, което е свързано с факта, че разрешението за пребиваване е свързано със статуса на заетост. Мигрантите почти не използват социална помощ, а „нивото на квалификации е по-високо от очакваното“. Въпреки че правилото за Западните Балкани не изисква квалификации, повечето имигранти работят квалифицирани работни места. Германия губи 400 000 работници всяка година поради демографски промени.

Политическият анализатор Холгер Колб от Консултативния съвет за интеграция и миграция обясни, че работната сила от Западните Балкани е имала значително по-малко възможности да дойде в Германия, когато е въведена регулацията, отколкото днес. За разлика от Брюкер, Колб подкрепя намаляването на квотите за Западните Балкани, защото вярва, че въпросът за произхода не трябва да е важен при трудовата миграция.